TISKOVÉ ZPRÁVY

 
TISKOVÁ ZPRÁVA          
4. 12. 2023
 
Galerie na zámku ve Zlíně představuje práci dvou sochařských přátel Františka Stöhra a Františka Navrátila

Výstavou „Z ticha ke světlu“ pokračuje v Galerii Václava Chada na zlínském zámku prezentace absolventů Baťovy Školy umění Zlín. Sochaři František Stöhr a František Navrátil byli navíc i dlouholetí přátelé. Kromě sochařského díla obou autorů výstava ukáže i jejich kresby. Slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 7. prosince v 17 hodin. Přítomni budou také synovec Františka Stöhra Martin Stöhr a syn Františka Navrátila Bořek Navrátil. Výstava pak bude k vidění až do 16. února.

„Dvojí osud, dvojí sochařské dílo, jedno přátelství“, tak zní podtitul nové výstavy, na které budou moct návštěvníci Galerie Václava Chada pozorovat vzájemnou interakci tvorby dvou sochařských přátel – Františka Stöhra a Františka Navrátila. Zastoupeno zde bude nejen sochařské dílo v podobě plastik a reliéfů od obou autorů, ale také kresby. A to ne ve smyslu přípravných kreseb, ale zcela autonomní tvorba.

Základem výběru děl pro výstavu se stalo především jejich společné téma – portrétní tvorba, ženská figura, rodina a mateřství. Z archivů rodin jsme měli možnost si také zapůjčit fotografie dokumentující studentskou tvorbu na Škole umění Zlín i pozdější sochařskou tvorbu,“ uvedla kurátorka výstavy Miroslava Ptáčková.

Výstava „Z ticha ke světlu“ je zároveň úplně první příležitostí zhlédnout ucelený výběr děl Františka Stöhra, doposud se účastnil pouze několika kolektivních výstav. Ta zlínská je tak jeho první samostatnou a nabídne unikátní retrospektivu jeho sochařské, kreslířské i malířské tvorby. Dílo Františka Navrátila pak bude reprezentovat zejména interiérová plastika v podobě reliéfů, figurální plastiky a portrétů.

Expozice „Z ticha ke světlu“ je přístupná v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku od 8. prosince 2023 do 16. února 2024, a to od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin. Vstupné na výstavu je ve výši 70 Kč, pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 50 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Školní skupiny platí vstupné 40 Kč, pedagogický doprovod je zdarma.

Výstavy jsou realizovány za podpory Státního fondu kultury ČR, Zlínského kraje a Statutárního města Zlína.
Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.
 
Kontakt pro média
Kateřina Martykánová
e-mail: martykanova.katka@gmail.com
tel.: 602 576 870
 
 
O autorech:
František Stöhr, sochař, řezbář, pedagog
se narodil 20. 11. 1931 ve Zlíně do rodiny živnostníka Vladimíra Stöhra, který na Mladcové vedl malý koloniál. Na přání otce se v Olomouci vyučil řezbářem u Jaroslava Kubečky, kde následně pracoval jeden rok. V roce 1949 byl přijat na Baťovu Školu umění Zlín, která zrovna procházela transformací. Nejprve byla znárodněna a přejmenována na Střední uměleckoprůmyslovou školu Zdeňka Nejedlého a v roce 1952 přesunuta do Uherského Hradiště. Zde v roce 1953 absolvoval, pod vedením Jana Habarty. Po základní vojenské službě je v roce 1956 zaměstnán jako reprodukční sochař u výrobního družstva Kamena v Blansku. Po deseti letech těžké práce v Kameně nastoupil na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně (dnes Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno), kde jako dílenský učitel vyučoval předměty odborné praxe, např. odborné modelování, dílenská cvičení. Mezitím v roce 1971 zahájil studium pedagogického minima na Universitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita). V roce 1994 odchází do penze, tvoří ve Vranově u Brna.
 
František Navrátil, akademický sochař, pedagog, amatérský entomolog
se narodil 19. 4. 1932 v Borkovanech. V roce 1954 absolvoval Školu umění Zlín. Dále pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Jana Laudy a Vincence Makovského, kde v roce 1960 absolvoval. O dva roky později začal spolupracovat jako asistent na zakázkách v ateliéru Vincence Makovského v Brně. František Navrátil působil jako pedagog na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně (dnes Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno) v letech 1965-1975. Do roku 1990 tvořil v brněnském ateliéru na České ulici 1/3, následně trvale působil v Borkovanech, kde 26. 10. 2012 zemřel.