TISKOVÁ ZPRÁVA

    
15. 6. 2022

Jak se žilo ve Zlíně přiblíží výstava Takoví jsme byli? 2
Od poloviny září se v autentických prostorách 61. budovy v továrním areálu uskuteční výstava věnovaná připomínce 700 let od první písemné zmínky o městě Zlíně. Nese název Takoví jsme byli?2 a plynule navazuje na úspěšný projekt Galerie Václava Chada, který prostřednictvím fotografií profesionálních fotografů mapoval běžný život a podobu prostředí druhé poloviny minulého století ve Zlíně. Výstava bude zahájena v pátek 16. září a potrvá do 16. října 2022. Slavnostní vernisáž spojená s uvedením publikace Josef Sudek – Zlín proběhne ve středu 21. září v 17:00 hodin.

Nyní, kdy si připomínáme výročí 700 let od první písemné zmínky o městě Zlíně, bychom chtěli navázat na úspěšný projekt Takoví jsme byli? Fotografie 1950-90 a znovu propojit napříč generacemi vzpomínky a zážitky spjaté s postupně se rozvíjejícím městem,“ uvedl za organizátory Čestmír Vančura, který inicioval vznik projektu, a doplnil, že před osmi lety obsahovala instalovaná výstava na zlínském zámku černobílé fotografie od Petra Baklíka, Rudolfa Červenky, Pavla Koska, Petry Koskové Hammid a Jana Regala.

Navazující výstava ukáže opět život ve Zlíně prostřednictvím černobílých fotografií od zlínských fotografů, kterým se podařilo zcela osobitým pohledem zachytit atmosféru Zlína rozrůstajícího se v průběhu času do prosperujícího města. Představí se zde ale také zcela unikátní předměty spojené s historií města Zlína, jako je hudební liturgická kniha Elišky Rejčky z období založení města Zlína. „Vzácný artefakt bude nejen instalován jako jeden z exponátů výstavy, ale připravili jsme také přepis a nastudování tohoto antifonáře v rámci slavnostní vernisáže,“ vysvětli Čestmír Vančura.
Současně expozice Takoví jsme byli?2 přiblíží i příběhy z osobních archivů několika zlínských rodin a také společenský vývoj města Zlína a jeho částí.

Zájemci o podrobnější informace mohou výstavu zhlédnout ve formě komentovaných prohlídek. Povede je spoluautor výstavy Ondřej Ševeček a uskuteční se v pátek 23. září v 17:30 hodin, ve středu 5. října v 17:30 hodin a v sobotu 15. října v 15:00 hodin.      

V rámci doprovodného programu nabídnou organizátoři ve vybraných termínech také klubovou projekci filmů o novodobé historii Zlína s následnou besedou s historiky, sociology a pamětníky.

Termíny projekcí:
29. 9. v 19:00 hodin
Zlínský klenot, Česko, 2019, 52 min, Režie: Jakub Motejzík
Zrození moderního Zlína, za kterým stálo osudové setkání továrníka Tomáše Bati a architekta Františka Lydie Gahury.
 
6. 10. v 19:00 hodin
Zlín kouří Marlbora, Československo, 1992, 60 min, Režie: Eva Holubová
Portrét několika zlínských podnikatelů přináší odpověď na otázku, jak to vypadalo ve Zlíně v roce 1992.
 
13.10. v 19:00 hodin
Sametový Zlín, Česko, 2022, 54 min, Režie: Petr Babinec
Dokument o sametové revoluci ve Zlíně vyprávěný skrze její účastníky a prokládaný unikátními historickými záběry, které se podařilo dohledat.
 
Projekt je určený nejen pro běžné návštěvníky, kteří se zajímají o historii města Zlína, ale také pro školní kolektivy, pro něž budou přichystány komentované prohlídky a edukační programy.
Výstava Takoví jsme byli? 2 bude přístupná veřejnosti v termínu od 16. září do 16. října 2022 od úterý do neděle od 10 do 18 hodin (zavřeno 22. 9.).
Základní vstupné je ve výši 150 Kč, exkluzivní vstupné „Zlínský patriot“, které zahrnuje také publikaci Josef Sudek – Zlín, činí 1000 Kč. Pro občany Zlína, žáky, studenty, seniory do 69 let a držitele průkazů ZTP platí snížené vstupné ve výši 99 Kč, senioři od 70 let a děti do 6 let zaplatí vstupné pouhých 9 Kč. Pro školní skupiny činí vstupné 39 Kč.
Více informací na www.gvch.cz