JAN SIKORA

Jan Sikora - Lomná a Beskydy před padesáti lety
 
Jan Sikora je po celý život pevně spjat s regionem Těšínských Beskyd i přesto, že v průběhu profesní kariéry ho pracovní povinnosti často zavedly, i dlouhodobě, mimo jeho rodiště. Možná i proto se vždy rád vracel do míst, kde se narodil, tvořil a které ho inspirovaly k celoživotní tvorbě. Rodiče se s dětmi začátkem války přestěhovali do podhorské vesničky Milíkov. Zde začal poznávat jako dítě samotnou krásu beskydské přírody. V polovině roku 1947 se rodina přestěhovala do Třince - do lokality Folvark, kde se nacházela kolonie pro dělníky z Třineckých železáren. Po dokončení studia nastoupil do projekce Vítkovic a následně pracoval v Třineckých železárnách. Při zaměstnání vystudoval VŠB v Ostravě. Třineckým železárnám, posléze skupině Třinecké železárny - Moravia Steel, zůstal věrný až do roku 2007, kdy odešel do zaslouženého důchodu.

V roce 1964 se oženil a spolu s manželkou vychovali 3 děti. Od jejich raného dětství s nimi jezdili na výlety do přírody, zejména na oblíbená místa v Dolní a Horní Lomné. Vštěpoval jim lásku k přírodě a také sportu. Vždyť sám se také podílel na rozvoji atletiky v Třinci, intenzivně se věnoval golfu a běžeckému lyžování po okolních beskydských hřebenech. V pozdějších letech se vrátil k umělecké fotografii a věnoval se také dřevořezbě.

V roce 2015 byla upořádána výstava „Samorosty a řezby“ v Muzeu Třineckých železáren a města Třince, v roce 2016 se konaly výstavy fotografií v Lomňanském muzeu v Dolní Lomné a v Městském kulturním středisku v polské Istebné. Sikora svou tvorbu prezentoval jak v České republice, tak i v zahraničí. K tvůrčí činnosti přivedla autora láska k přírodě, působivá krása Beskyd, ale i zájem o život obyvatel zdejšího regionu. Výstava fotografa Jana Sikory má za cíl představit více než 50 fotografií Lomné a Beskyd mezi lety 1966 ‑1974. Fotografie návštěvníky seznámí s chráněnou krajinnou oblastí Beskyd, kde se vyskytují jedinečné přírodní hodnoty a krásy.

Tomáš Sikora